نئوو

نئوو

راه‌ حل‌های جامع نئوو (NUUO) در حوزه نظارت تصویری هوشمند

کمپانی نئوو در سال 2004 با هدف ارتقأ استانداردهای نظارت تصویری هوشمند تأسیس گردید و با تلفیق NVRهای سخت افزاری (windowsوLinux) و نرم‌افزاری ، ترکیب دوربین ‌های آنالوگ و تحت شبکه (Hybrid)، اعمال ماژول‌های آنالتیک به آنها و مدیریت یکپارچه تصاویر (CMS) ، یک راه‌ حل جامع در حوزه نظارت تصویری ارائه میدهد.

با توجه به مالتی برند بودن سیستم‌های نئوو (Open Platform) و پشتیبانی از 100 برند و 2000 مدل دوربین تحت شبکه با قابلیت پاسداری هوشمند این اجازه را به مصرف‌کننده میدهد که از یک راهکار جامع و مقرون به صرفه بهره ببرد.

در این گزارش به معرفی نرم‌افزار جامع نظارت تصویری نئوو با نام IP+ می‌پردازیم.

این نرم افزار بر روی تمامی ویندوزهای 32و64 بیتی به آسانی نصب می‌گردد و لایسنس‌های آن بوسیله سریال نامبر با اتصال به سرور نئوو از دو طریق آنلاین و آفلاین صورت می‌پذیرد همچنین  IP+با دارا بودن یک رابطه کاربری ساده(User Friendly)  و منوی فارسی این اجازه را به کاربر میدهد بدون آموزشی خاصی بتوانند از امکانات نرم‌افزار بهره ببرد.

برخی از ویژگیهای نرم افزار IP+ :

- پشتیبانی از 64 عدد دوربین بر روی هر سرور

- پشتیبانی از سه مانیتور جهت مانیتور بهتر و دقیق‌تر

- پشتیبان گیری خودکار

- سازگار با انواع POSهای فروشگاهی، نرم‌افزارهای تشخیص پلاک خودرو، انواع access controlها، انواع دستگاه‌های I/O

 pos

نرم افزار این قابلیت را دارد برای مثال رخداد ثبت شده بر روی pos  (صندوق فروشگاهی) را بر روی تصویر نشان داده و در صورت درخواست از روی فاکتور جستجو کرده و بازپخش نماید.

- دارای قابلیت boosting recording جهت ذخیره بهینه تصاویر بر روی هارد دیسک

- سازگار edge motion  دوربین‌ها

- دارای سیستم پاسداری هوشمند (Software watchdog)

- قابلیت سوئیج به سرور پشتیبان (Failover server)

- نمایش رخدادها بر روی نقشه(E-map) به صورت pop-up

- پشتیبانی 128 از کانال کلاینت

- قابلیت تعریف سطح دسترسی کاربران (User authority management)

- قابلیت نمایش مقدار پهنای باند (Networking flow monitor)

- قابلیت crop کردن تصاویر یک دوربین و نمایش آنها در پنجره های مختلف (intelligent PTZ)

crop

- پشتیبانی از 100 برند و 2000 مدل دوربین تحت شبکه و ویدئو سرور

- پشتیبانی از رزولیشن مانیتورهای مختلف جهت نمایش تمام صفحه تصاویر

- قابلیت بهبود کیفیت تصاویر (Video Enhancement)

- قابلیت پخش و باز پخش تصاویر بر روی مرورگر وب (web-browser client)

- دارای نرم افزار رایگان برای گوشی‌های هوشمند (iphone,ipad,android,blackberry)

- قابلیت اتصال به سیستم مدیریت یکپارچه نئوو (CMS)

- فابلیت video wall جهت مانیتور و مدیریت یکپارچه

diagram

امروزه با توجه پیشرفت فن‌آوری نظارت تصویری شناخت و بهره‌وری از ماژول‌های آنالتیک یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب و خرید درست ماژول آنالتیک هوشمند می باشد در راستای همین موضوع در ادامه به صورت اجمالی به معرفی و بررسی این راه‌کارها خواهیم پرداخت.

سیستم هوشمند نظارت تصویری نئـــوو (IVS) امکانی را فراهم می‌کند که بر روی تصاویر آنالیزی پیشـرفته ودقیق را داشته باشید. IVS می‌تواند بوسیله ردیابی، طبقـه بندی و آنالیـز رفتـار و حرکات فرد و یا گروهی از اشـیاء، پارامتـرهای امنیتـی را بالا بــرده و بهره‌وری بیشـتری از سیسـتـم ‌های نظارت تصـویری ارائه نماید.

سیستم آنالیز هوشمند تصاویر نئــوو بر روی نرم‌افزار نظارت تصویری نئـوو(IP+) نصب می‌گردند و با محیطی گرافیکی کاربر پسند (user friendly GUI) ، میتوان پس از تنظیمات اولیه بوسیله یک محیط سه بعدی ماژول را به اصطلاح کالیبره کرد.این ماژول‌ها به طوری هوشمند سازی گردیده‌اند که می‌توانند به طور دقیق  به ردیابی اشیاء و افرادی که بصورت آهسته حرکت می‌کنند بپردازد اما همچنین می‌تواند حرکات تکراری مانند حرکات درخت را نادیده بگیرند، مورد جالب دیگر در IVS یادگیری خودکار الگوریتم‌ها (self-learning) نسبت به تغییرات است.

ماژول‌های IVS با دوربینهای حرارتی سازگار می باشند و همچنین به واسطه هایبرید بودن نرم‌افزار نظارت تصویری نئـوو(IP+) دوربین‌های آنالوگ می‌توانند بدون استفاده از Video server از این ماژولهای آنالیز  (IVS)بهره ببرند. 

ivs

برخی از راه حلهای آنالیز هوشمند (IVS) :

شمارنده تردد(people counting): این ماژول می‌تواند به شمارش تردد افراد در درب‌های دو جهته بپردازند.بویسله خط فیلتر تعبیه شده در این سیستم می‌تواند حد ورودی و خروجی را مشخص و مقدار خطا در شمارش را در محیط‌های با تردد بالا به حداقل می‌رساند.

شمارنده خودرو (vehicle counting) : بوسیله این راه‌حل می‌توان به شمارش خودروهای در حال حرکت پرداخت.این ماژول‌ها توانایی شمارش خودرهایی که بصورت قطاری حرکت می‌کنند را دارند و می تواند سرعت حدودی آنها  را تخمین زده و بر روی تصویر نشان دهد.

تثبیت کننده تصویر(stabilizer) : بعضاً تصاویر ارسالی از دوربین های نصب شده بر روی دکل و محیط‌های بیرونی به جهت وزش باد و لرزش دکل تصاویری مخدوش ارائه می‌دهند، ماژول stabilizer می‌‌تواند این ضعف را اصلاح کرده و تصویری شفاف ارائه دهد.

تشخیص تغییر در دوربین (Tamper Detection) :این ماژول هرگونه تغییر در را دوربین مانند، خارج شدن دوربین از فوکوس، تغییر زاویه دوربین، کاور کردن دوربین، پاشیدن اسپری و ....... را تشخیص داده و اعلام می‌نماید.

فنس مجازی (Presence Filter) :بوسیله این ماژول می‌توان در تصویر یک خط و یا مرز تعیین نمود که نفوذ هرگونه شئ و یا فرد را اعلام نماید.

ظاهر شدن و ناپدید شدن (Appear and Disappear) :از طریق این راه حل می‌توان به تشخیص اضافه ، حذف و یا وارد شدن شئ و یا فرد به محیط تعریف شده پرداخت.

ورود و یا خروج (Enter and exit):این ماژول وارد شدن از درب خروج و یا خارج شدن از درب ورود را تشخیص داده و هشدار می‌دهد.

پرسه زنی (Dwell) :یکی از مهمترین ماژول‌های آنالیز تصویری تشخیص پرسه زنی است که توسط این ماژول شناسایی می‌گردد.

توقف(stopping) : تشخیص و هشدار توقف فرد و یا شئ در محیط تعریف شده

مسیر(direction): تشخیص عبور فرد و یا خودرو به منطقه ورود ممنوع

علاوه بر این ماژول ها نرم افزار نظارت تصویری نئــوو (ip+) دارای امکانات دیگری نیز می‌باشد که به اختصار به آنها می‌پردازیم:

-  قابلیت اضافه کردن ماژول Failover server

-  پشتیبانی از E-map

-  پشتیبانی از Watermark

- پشتیبانی با Edge motion

- پشتیبانی از Digital PTZ

- ارائه نسخه رایگان تحت شبکه، تحت ویندوز و انواع گوشی‌های هوشمند

- پشتیبانی از رزولیشن اغلب مانیتورها که می‌تواند تصاویر را به صورت Full screen نمایش می‌دهد

دیوار ماتریکسی و یا video wall :

به منظور مشاهده و نظارت یکپارچه تصاویر باید ابتدا تمامی سرور ها به یک سرور مدیریتی مرکزی یا CMS (central management server) متصل گردند و بعد از می توان تصاویر را بر روی چند مانیتور و یا یک ویدئو وال مشاهده نمود به همین منظور علاوه بر لایسنس های فعالسازی هر سرور به اقلام زیر نیز نیاز می باشد. شایان ذکر است استفاده از CMS و video wall به منظور مشاهده و نظارت یکپارچه می باشد و در صورت نیاز به مشاهده دقیق تر تصاویر باید از همان سرورهای ذخیره و مشاهده استفاده نمود.

اقلام مورد نیاز:

- سرور

- CMS base

- لایسنس CMS

پیشنهادات:

پرسشی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که آیا استفاده از سیستم CMS و یکپارچه سازی الزامی است ؟ در این رابطه باید گفت با توجه به اینکه سیستم CMS بیشتر بر گزارش دهی و Logدهی از رخداد های اعلام شده توسط دستگاه هایIO  مختلف(smoke detector,fire detector,motion detector) و نمایش آنها بر روی نقشه الکترونیکی آن تمرکز دارد, این سیستم زمانی دارای بهره‌وری است که این دستگاه ها به سیستم و نرم  افزار نظارت تصویری متصل باشند همچنین شایان ذکر است بهره بری از video wall به معنی حذف مانیتورهای سرور های ذخیره و نمایش نیست.

با این توضیحات و در صورت عدم استفاده از سیستم CMS و video wall پیشنهاد می گردد جهت مانیتور بهتر دقیق تر به هر سرور دو عدد مانیتور متصال گردد , مانیتور اول با ابعاد بزرگ و wall mount به جهت مشاهده زنده تصاویر و مانیتور دوم با ابعاد کوچک و desktop جهت مشاهده باز پخش تصاویر.

نرم‌افزار نظارت تصویری نئوو در کشورهای مختلف از جمله ایران و در پروژه های گوناگون نصب گردیده و توانسته تمامی  خواسته مشتریان را پاسخگو باشد، کمپانی نئوو با دارا بودن دفاتر متعدد با ساعات جغرافیایی مختلف در دنیا بصورت شبانه روزی به پشتیبانی از نرم‌افزار نظارت تصویری خود می‌پردازد.